Investavimas vs spekuliavimas – kokie esminiai skirtumai?

Jei domitės investavimu (angl. investing) ir spekuliavimu (angl. trading), tai reiškia, jog jau nusprendėte įdarbinti savo pinigus ir pagerinti savo finansinę gerovę. Neretai šie du terminai asimiliuojasi ir galiausiai yra vartojami kaip sinonimai. Tačiau iš tiesų vertėtų į šiuos metodus pažvelgti atidžiau. Investavimas ir spekuliavimas – tai du skirtingi būdai, kurie yra plačiai naudojami perkant ar parduodant akcijas.

Finansų specialistai išskiria kelis esminius investavimo ir spekuliavimo skirtumus.

Svarbiausia – periodas

Iš esmės, spekuliavimas yra paremtas trumpalaikiu akcijų laikymu – tai gali būti savaitė, diena, o kartais vos kelios sekundės. Spekuliuojant svarbiausia per trumpą laikotarpį pasiekti kuo didesnę investicinę grąžą.  Investavime vadovaujamasi priešingu principu – nusipirktas akcijas siekiama laikyti kuo ilgiau  ir investicinę grąžą auginti iš lėto. Todėl jei esate ypatingai nekantrus, reikėtų pripažinti, kad investuoti jums bus daug sunkiau nei spekuliuoti.

Kapitalo auginimas akimirksniu ar per kelis dešimtmečius

Spekuliuojantieji nuolat stebi akcijų biržos pokyčius, jų judėjimą rinkoje. Pastebėję bent menkiausią nuvertėjimą, jie akimirksniu parduoda turimas akcijas ir ieško naujų – vertingesnių. Spekuliuojant nėra siekiama išlaikyti stabilų kapitalą – svarbiausia trumpas laikas ir nuolatinė rinkos analize, todėl reikia domėtis daug ir nuolat. Tuo tarpu investavimas remiasi gebėjimu susitelkti į užtikrintas investicijas, jas palaipsniui didinti, mokėti pasinaudoti gaunamomis naudotis, pvz., dividendais ir lesti sukauptam kapitalui palengva augti.

Viskas arba nieko – rizikos faktorius

Be abejo, tiek spekuliavimas, tiek investavimas yra rizika. Tačiau jei lygintume riziką tarp spekuliavimo ir investavimo, tai spekuliavimas tinkamesnis žmonėms, kurie gyvenime vadovaujasi „viskas arba nieko“  filosofija. Žinoma, nereikėtų pamiršti, jog kur didesnė rizika, ten galimai didesnė ir greitesnė investicinė grąžą. Tačiau jei gyvenime nemėgstate rizikuoti ir galite apsišarvuoti kantrybe, vertėtų rinktis saugesnį finansinės gėrovės auginimo būdą – investavimą.

Meno kūrinys vs įgūdis

Galima teigti, jog investavimas – tai išlaikytas ir vertingas meno kūrinys, o spekuliavimui reikia išlavintų įgūdžių. Taip yra todėl, nes spekuliavimas pats iš savo specifikos reikalauja aukštų techninių sugebėjimų, kurie padėtų analizuoti rinkos pokyčius, ir nuolat atsinaujinančių įgūdžių. Viskas vyksta greitai ir nuolat kinta, todėl spekuliuojantieji privalo suspėti drauge su rinka, jei nori džiaugtis finansine sėkme. Tuo tarpu investavimas prilygsta subtiliam ir išlaikytam meno kūriniui. Juk investuojant lygiai taip pat kaip įsigyjant vertingą meno kūrinį, pirmiausia, reikia pasidomėti rinka, suvokti kūrinio vertę, ir tik tuomet priimti sprendimus. Taip pat viskas veikia ir investuojant.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Pirkti vs nuomotis: 3 priežastys, kodėl laimi nuoma