Asmeninis biudžetas – kas tai?

Žinote tą jausmą, kai patikrinus banko sąskaitą, joje pinigų suma yra mažesnė nei tikėjotės? Taip atsitinka todėl, kad savo asmeniniams finansams skiriate per mažai dėmesio. Norint šią problemą spręsti, pirmas žingsnis – asmeninio biudžeto sudarymas. Jo reikia tam, kad tiksliai žinotumėte, kiek pinigų gaunate bei kiek ir kam išleidžiate.

Asmeninis biudžetas – tai žmogaus pajamų ir išlaidų ataskaita, pagal kurią planuojamos ateities pajamos ir išlaidos. Paprastai tai – mėnesio išlaidų (nuo mokesčių už būstą iki kasdienio apsipirkimo maisto prekių parduotuvėje) ir pajamų (atlyginimo, įplaukų už būsto ar pramogų nuomą ar kt.) apžvalga.

7 svarbiausi žingsniai

Svarbiausia taisyklė rengiant asmeninį biudžetą – sąžiningumas ir supratimas, kad tai darai dėl savęs. Nors biudžeto lentelių sudarinėjimas nėra smagiausias mėnesio užsiėmimas, asmeninio biudžeto ataskaitą reikėtų vertinti kaip įrankį, padedantį siekti finansinės gerovės. Todėl svarbu kuo detaliau ir atidžiau surašyti gaunamus ir išleidžiamus pinigus.

Kad būtų paprasčiau valdyti savo pinigus, rekomenduojama savo ataskaitą rengti pagal šiuos žingsnius:

  1. Rinkite visas sąskaitas – banko išrašus, čekius – visą informaciją, kuri rodytų pajamas ir išlaidas. Tai padės detaliai suvesti visus duomenis.
  2. Pasižymėkite visus pajamų šaltinius. Nesvarbu, ar dirbate pagal verslo liudijimą, individualią veiklą ar esate įdarbintas, norint turėti nuoseklią ataskaitą svarbu pažymėti visas gaunamas lėšas ir jų šaltinius, kad matytumėte, kiek pinigų gaunate kiekvieną mėnesį.
  3. Surašykite VISAS suplanuotas mėnesines išlaidais. Į sąrašą įtraukite išlaidas būstui, automobiliui, draudimui, įvairioms prekėms ir paslaugoms, paskoloms apmokėti.
  4. Išskirkite išlaidas į dvi kategorijas: fiksuotas ir kintamąsias išlaidas. Fiksuotos išlaidos – tai mokėjimai, kurie yra pastovūs: mokesčiai už būstą, paskolų įmokos, interneto, telefono sąskaitos. Tai pagrindinės išlaidos pragyvenimui. Prie kintamųjų išlaidų priskirkite išlaidas, kurios nėra pastovios ir kiekvieną mėnesį kinta: lankymasis kavinėse, baruose, įvairios paslaugos ar daiktai, pramogos, dovanos.
  5. Apskaičiuokite savo mėnesio pajamas ir išlaidas. Jei pajamų suma neviršija visų sudėtų išlaidų, tai – gera finansų valdymo pradžia – galite didesnę sumą atidėti santaupoms. Tačiau jei išlaidos viršija pajamas, reikėtų peržiūrėti ir kritiškai įvertinti, kam išleidžiate pinigus.
  6. Pakoreguokite išlaidas. Jei, vis dėlto, išlaidos viršija pajamas, reikėtų koreguoti kintamąsias išlaidas – galbūt galite sutaupyti nešantis pietus į darbą, o ne kasdien pietaudamas kavinėje?
  7. Peržiūrėkite sąrašą kas mėnesį – reguliariai peržiūrimas biudžetas leis nenukrypti nuo asmeninių finansų valdymo. Parengus pirmojo mėnesio planą jį palyginkite su realiomis savo išlaidomis. Taip pasitikrinsite, ar judate tinkama linkme bei matysite, kur dar reikėtų pasitempti.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Kaip patogiai sekti savo išlaidas mobiliajame telefone?