Kiek „protinga“ mokėti už vestuves?

Vis dar daug porų vedybinį gyvenimą pradeda nuo finansiškai brangaus sprendimo – didelių vestuvių. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose vidutinės vestuvės kainuoja apie 30 tūkstančių JAV dolerių (per 27 tūkstančius eurų). Tai – suma vienos dienos šventei. Lietuvoje šis skaičius kone perpus mažesnis, bet tikrai girdėti, kai „svarbiausiai dienai gyvenime“ yra skolinamasi iš artimųjų ar imamos paskolos banke. Ką apie tai pasakytų finansų ekspertai?

Specialistai įspėja, jog skolintis tam, kad galėtumėte įgyvendinti savo svajonių vestuvių idėją, gali būti pražūtinga mintis. Dažnai tai yra didelė problema ne tik dviejų žmonių finansams, bet ir gerokai daugiau – jų ateities laimei. Tyrimai rodo, kad žmonės, turintys skolų kreditinėse kortelėse, iš esmės yra gerokai nelaimingesni, lyginant su jų neturinčiais, o nevaldomos skolos gali privesti prie tokių psichologinių problemų kaip nuolatinis nerimas ar depresija.

Tad, ką reikia daryti, jei šventės vis tiek norisi, bet ir gyventi ateityje laimingai siekiate?

Svarbiausia – apsispręsti dėl savo tikslų.

Vestuvių išlaidos gali būti dalis jūsų pradinio įnašo būstui, tai gali būti investicijai atidedama suma ar kitiems tikslams skirti pinigai.

Dažna pora pasiduoda socialiniam vestuvių dienos spaudimui daryti ištaigingą ir didelę šventę – tai dažna priežastis, kodėl poros išleidžia per daug ir įklimpsta į skolas. Tačiau tai nėra geras būdas pradėti naują gyvenimo etapą, ypač turint galvoje, kad pinigai statistiškai yra viena iš pagrindinių skyrybų priežasčių.

Kas svarbu būtent jums?

Norint užkirsti kelią per didelėms išlaidoms, reikėtų susidaryti tikslų biudžetą ir aiškiai įsivardinti ateities siekius. Galbūt po vedybų planuojate įsigyti būstą, susilaukti vaikų, kaupti pensiją ar vaikų studijų fondą? Tai – tikslai, kuriems taip pat reikės daug pinigų, tad svarbu planuojant vestuvių biudžetą atsižvelgti ir į juos.

Biudžeto sudarymas reiškia, kad išlaidos turi būti suderintos su jūsų vertybėmis ir tikslais, tačiau drauge pinigų turi likti būtent tam, kas iš tiesų svarbiausia jums, o ne aplinkiniams ar visuomenei. Išlaidos jūsų vestuvėms taip pat turėtų atspindėti jūsų vertybes, nes jos yra susijusios su jūsų ypatinga diena ir visu likusiu jūsų gyvenimu.

Aiškiai žinant vestuvių prioritetus, bus lengviau atsakyti į konkrečius klausimus „taip“ arba „ne“. Pavyzdžiui, galite manyti, jog vestuvių dekoracijos privalo būti prabangios, o gal įvertinę visa kita, ką planuojate po vestuvių, suprasite, jog jas galite pasigaminti patys.

Aptarkite savo penkmečio planą

Prisėskite su savo partneriu ir nebijokite rimto pokalbio – aptarkite, kaip kiekvienas iš jūsų mato savo ateinančius penkerius metus drauge. Kokie jūsų tikslai – ir kaip kiekvieno atskirai, ir kaip poros? Kiek kiekvienas iš įvardintų tikslų kainuoja jums? Ne tik jėgų ir laiko, bet ir pinigų.

Negalima tiesiog iš galvos susakyti skaičių. Į šią planavimo sesiją žiūrėkite taip rimtai, lyg tai būtų tikras susitikimas su asmeniniu finansų konsultantu.

Išvardykite visus savo tikslus, kiek laiko, jūsų manymu, prireiks kiekvienam iš jų pasiekti (arba kada norėtumėte juos pasiekti), ir kiek galite tiksliau įvertinkite, kiek kiekvienas jums kainuos. Ar norite anksčiau laiko grąžinti banko paskolą už būstą? Ar norite grąžinti paskolą, kurią buvote paėmę studijoms? O gal norite mėnesį keliauti po kokią nors egzotišką šalį?

Sudėkite visas išlaidas, matysite vieną skaičių.

Kitas žingsnis – pažvelkite į savo vestuvių biudžetą ir numatomas išlaidas. Palyginkite šias dvi eilutes. Ar jūsų vestuvės kainuos tiek ar net daugiau nei jūsų penkių metų tikslai? Jei taip, tai gali būti stiprus signalas perskaičiuoti savo prioritetus.

Tačiau, be abejo, nepamirškite savo vertybių. Galbūt didelės vestuvės yra jūsų prioritetų viršūnėje – abu su partneriu norite suburti plačias gimines į vieną vietą, mat tokia galimybė pasitaiko labai retai. Tad jei planuojant penkmetį jūsų vestuvės yra prioritetas, viskas puiku – tol, kol tai nesikerta su vertybėmis.

Ar reikia ar tik norisi?

Jau kai apsisprendėte dėl vestuvių masto, laikas pagalvoti, kur galite sutaupyti, rengdami šventę. Pirmiausia žvelgdami į biudžetą suskirstykite visas eilutes į „privaloma“ ir „būtų puiku turėti“.

Pavyzdžiui, ar yra būtina turėti DJ ir grupę atlikėjų, o gal sudarytas „Spotify“ grojaraštis ir geros kolonėlės galėtų taip pat tikti?

Dabar metas apsvarstyti, ko norėtumėte iš vestuvių asmeniškai jūs ir ką norėtumėte, kad iš jų „išsineštų“ svečiai. Prisiminkite vestuves, kuriose teko dalyvauti, ir labiausiai patikusius bei nepatikusios momentus jose.

Būkite sau atviri dėl to, ko jums reikia, kad diena būtų puiki. Pasverkite ir tai, ką būtų gerai turėti, jei galėtumėte neskaičiuoti pinigų. Nors jūs norite, kad svečiai gerai jaustųsi, neleiskite jiems būti galutinių sprendimų priėmėjais. Tai yra jūsų diena, jūsų pinigai ir jūs turite būti laimingi dėl to, kaip juos išleidote.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Juodojo penktadienio pasiūlymai – dovanos nesudrąskančios piniginės