Pinigų psichologija. Tai, ką galvojate, turi įtakos finansų valdymui

Kiekvienas žmogus turi savo nuomonę ir įsitikinimus apie pinigus. Vieniems atrodo, kad tik pinigai gali padaryti juos laimingus, kiti mano, kad pinigai – nuolatinis streso šaltinis. Vis dėlto nuo įsitikinimų priklauso ir asmeninių finansų valdymas. Finansų psichologas Bredley Klontz apibrėžė keturis dažniausiai pasitaikančius žmonių tipus, kurie turi įtakos siekiant finansinės gerovės.

  • Pinigų vengėjai

Priklausantys šiam tipui žmonės galvoja, kad pinigai iš esmės yra blogis. Tokie žmonės mano, kad pinigai kuria tik neigiamas asociacijas. Pavyzdžiui, dažnai iš taip manančiųjų galima išgirsti, kad „geriems žmonėms neturėtų rūpėti pinigai, o turtingieji nenusipelnė sveikatos.“

Atstovaujantys šiam tipui žmonės linkę negalvoti pinigus, todėl dažniausiai juos ir išleidžia neapgalvotai. Pinigų vengėjai pirmiausia išlaidauja, o tik vėliau pagalvoja apie biudžeto planavimą ir valdymą.

Žmonės, priklausantys pinigų vengėjų tipui, nelinkę taupyti, o investavimas – per daug rizikingas ir sudėtingas procesas. Mat jei nesivargini investuoti, nereikia priimti nepatogių sprendimų. Tie, kurie vis dėlto išdrįsta investuoti, perka „karštas“ akcijas ir jas parduoda prasidėjus kritimui, kad nereikėtų susidurti su nemalonumais.

  • Pinigų garbintojai

Šiam tipui atstovaujantys žmonės mano, kad pinigai prilygsta laimei ir pilnavertiškumui. Tokių žmonių manymu, „negali turėti per daug pinigų“, bei „gyvendamas be pinigų negali jausti laimės.“

Pinigų garbintojai, anot finansų psichologo, linkę išlaidauti, tačiau daugelis jų tiksliai žino, kam ir kodėl išleidžia pinigus. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paradoksalu – juk taupymas visiškai priešingas veiksmas išlaidavimui, pinigų garbintojai kaupia santaupas. Mat, jei pinigai teikia laimę, jų turi būti kuo daugiau. Šio tipo atstovus taip pat domina ir investavimas. Tiesa, investuodami pinigų garbintojai dažnai neapgalvotai rizikuoja.

  • Statuso siekėjai

Šis tipas labai panašus į jau aptartą „Pinigų garbintojų“ tipą. Tačiau, jei prieš tai aptartojo esmė – turėti kuo daugiau pinigų, nes jie daro žmogų laimingą, šio išskirtinumas tas, kad žmonės vertina save pagal tai, kiek turi pinigų. Jų teigimu, „sėkmė matuojama pagal pajamas“ ir „turimi daiktai parodo žmogaus vertę“.

Kaip ir pinigų garbintojai, statuso siekėjai – išlaidautojai, perkantys daiktus, kad pakeltų savivertę. Abiems tipams labiau rūpi pirkinio vertė, bet ne biudžeto balansas ar skolos.

Kadangi pinigai – tai būdas parodyti savo statusą, tokie žmonės linkę ne tik leisti, bet ir taupyti pinigus. Tiesa, statuso siekėjai, norėdami turėti kuo daugiau, nevengia ir rizikingų investicijų. Būtent dėl per didelio užsidegimo ir neapgalvotų veiksmų, investavimas jiems gali būti nuostolingas.

  • Atidieji pinigų tvarkytojai

Atidus pinigų tvarkytojas nuolat stebi finansus ir tiki, kad „norint geriausių rezultatų reikia įsigilinti“ ar „nuolat reikia atsidėti „juodai dienai“. Šis scenarijus yra naudingas, tačiau drauge gali ir apsunkinti daugelį procesų.

Atidieji stengiasi be reikalo neišlaidauti. Pavyzdžiui, nepirkti naujų sportbačių vien todėl, kad yra senieji. Nors ir ne visai patogūs, bet juos avint galima sutaupyti ir be reikalo neišleisti pinigų. Akivaizdu, šiems žmonėms taupymas – labai svarbu. Jie dažnai turi sukaupę santaupų. Tačiau investuoti tokie žmonės linkę retai. Mat juos kamuoja baimė prarasti pinigus.

Ar skaitant apie šiuos tipus, prie vieno iš jų stabtelėjote ir pagalvojote „Argi ne visi taip galvoja“? Jei taip, tikriausiai priklausote tipui, ties kuriuo užstrigote. Jei vis dėlto kol kas sunku save priskirti prie konkretaus scenarijaus, pasitikrinti galėsite priimdami finansinius sprendimus. O galbūt nusprendėte, kad siekiant finansinės gerovės reikėtų savo įsitikinimus po truputį keisti?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Tyrimas atskleidė, jog lietuviai nėra linkę taupyti kalėdinėms dovanoms