Kaip taupyti pinigus?

Nusprendėte taupyti, tačiau viską išleidžiate? Nors taupymas nėra toks smagus procesas kaip pirkimas, jis labai svarbus. Antraip greitai prireikus pinigų gali tekti skolintis, o tai užkrauna dar daugiau rūpesčių. Turint santaupų paprasčiau valdyti nesklandumus – sutvarkyti netikėtai sugedusį automobilį ar įsigyti naują telefoną, kai senasis sugenda nepataisomai. Tam, kad pavyktų atsidėti dalį savo pajamų, specialistai dalinasi patarimais.

  • Sekite savo asmeninį biudžetą

Pirmasis žingsnis pradedant taupyti – išsiaiškinti, kiek iš viso pinigų gaunate ir kiek išleidžiate. Svarbu sekti visas savo išlaidas – nuo pinigų, kuriuos išleidžiate kavos puodeliui mieste, iki sumos, kurią išleidžiate būstui. Išlaidas surūšiuokite į kategorijas. Svarbu, kad išlaidos neperaugtų pajamų sumos.

Patogiai sekti savo asmeninį biudžetą gali padėti ir įvairios programėlės telefone.

  • Nustatykite, kiek norite atsidėti santaupoms kas mėnesį

Kai išsiaiškinate, kiek pinigų gaunate ir kiek išleidžiate, galite įsivertinti, kiek galima atsidėti santaupoms. Anot specialistų, santaupoms geriausia skirti 10-15 proc. pajamų. Tad galbūt peržiūrėję savo išlaidas, rasite, ko galite atsisakyti ir šią dalį taupysite. Gal pamatysite, kad vis dar kas mėnesį mokate už sporto klubo abonementą, tačiau treniruotėse buvote prieš pusmetį?

  • Išsikelkite trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus

Prieš pradėdami taupyti, turite nuspręsti, kodėl norite sukaupti tam tikrą pinigų sumą. Galbūt siekiate sukaupti pinigų vestuvėms ar norėtumėte išvykti į kelionę? Išsikėlę tikslus, žinosite, kam taupote, ir tai suteiks motyvacijos. Apsibrėžkite ne tik tai, ko norite, bet ir kada norite tai gauti. Pavyzdžiui, trumpalaikis tikslas – po metų išvažiuoti atostogų, kurios kainuoja kelis tūkstančius eurų. Ilgalaikiai tikslai keliami labiau į ateitį. Ilgalaikio tikslo pavyzdys galėtų būti po penkerių metų sukaupti pradinį nuosavo būsto įnašą. 

Pasitreniravimui – išsikelkite trumpalaikį tikslą, kuris nebūtų sunkiai pasiekiamas, tačiau pakankamai svarbus jums. Pasiekti mažesni tikslai paskatins ir toliau po truputį taupyti įgyvendinant ir kitus norus.

  • Taupykite kasdien

Turėti tikslų sąrašą – puikus startas. Tačiau svarbiausia taupymą paversti reguliariu procesu ir taupyti ne tik atostogoms, namui, vestuvėms. Svarbu rasti būdą, kuris padėtų išleisti mažiau kasdien. Pavyzdžiui, kasdienio apsipirkimo metu daugiau dėmesio skirti prekėms su nuolaidomis ar sukti į parduotuvę, kurioje daugiau akcijų. Arba kasdien atidėkite bent vieną eurą – metų pabaigoje jau turėsite 365!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Ar išbandysite jėgas Nacionaliniame ekonomikos egzamine?