Kiek pinigų iš tiesų turėtumėte taupyti?

Kiek pinigų reikėtų sutaupyti kiekvieną mėnesį? Paprasčiausias atsakymas į šį klausimą – tiek, kiek galite. Visi uždirbame skirtingas sumas, kiekvienas turime ir ne vienodus mėnesinius finansinius įsipareigojimus. Svarbu suvokti tai, jog patarimas kasdien atsidėti po porą eurų nėra tinkamas visiems. Yra keletas pagrindinių rekomendacijų, kurių turėtumėte laikytis norėdami nustatyti, kiek lėšų reikėtų sutaupyti kiekvieną mėnesį.

Taupymo standartas, kurį siūlo daugelis finansų ekspertų – kas mėnesį atsidėti mažiausiai 10 proc. jūsų gaunamų pajamų. Šis sprendimas yra geras atspirties taškas norintiems išsiugdyti taupymo įprotį. Tai paprastas būdas pradėti, nes turite konkrečią nustatytą pinigų sumą kiekvieną mėnesį.

Vėliau, gaunant vis didesnes mėnesines pajamas, pinigų taupymą reikėtų didinti iki 20-30 proc. Ekspertai išskiria auksinę finansų valdymo taisyklę 50/30/20. 50 proc. mėnesinių pajamų turėtumėte skirti būsto išlaikymui bei kitiems mokesčiams sumokėti ir būtiniausioms reikmėms – tokioms, kaip maistas ar higienos priemonės, įsigyti. 30 proc. pajamų turėtumėte išleisti savo nuožiūra. Dažniausiai į šią sumą įeina mokestis už pramogas ir išlaidos ne pirmos svarbos pirkiniams. O ne mažiau nei 20 proc. mėnesinių pajamų turėtumėte kas mėnesį atsidėti santaupoms.

Nedidinkite sumos, kol negalite sau to leisti

Taupymas yra svarbus ir protingas žingsnis, kurį reikėtų pasiryžti žengti kuo anksčiau. Tačiau lygiai taip pat svarbu nepersistengti. Kartais vertėtų pasitikrinti, ar atsidėdami lėšas neperlenkiate lazdos ir taupydami per daug nesuvaržote savęs bei savo gyvenimo būdo. Protingai kaupdami pinigus turite jaustis šiek tiek suvaržyti, nes kiekvieną mėnesį stebite bei kontroliuojate savo išlaidas ir neleidžiate sau visko, ko norite. Tačiau tai nereiškia, kad jūs niekada negalite išeiti pasilinksminti į miestą ar įsigyti labai norimą prekę.

Nepradėkite didinti savo taupomos sumos, jei dar negalite sau to leisti. Nėra protinga gaunant tokį pat atlyginimą iš pradžių taupyti 10 proc. nuo gaunamos sumos, o po kelių mėnesių pradėti atsidėti 30 proc. Jūsų poreikiai taip staiga nesumažės, todėl taupydami didesnę sumą jausitės sukaustyti, o pamatę, kad mėnesio gale turite „skolintis“ iš santaupų stalčiaus, nusivilsite visu taupymo procesu. Geriausia didinti kaupiamų pinigų sumą lygiagrečiai su mėnesinių pajamų kilimu. Tarkim, jūsų atlyginimas nuo 700 eurų per mėnesį išaugo iki 900 eurų ir anksčiau jūs taupėte 10 proc. Tokiu atveju geriausia iškart didinti atsidedamų pinigų procentą iki 20. Taip jūs į santaupų fondą atsidėsite nebe 70 eurų, o 180 eurų, o jūsų laisvai disponuojamos lėšos taip pat padidės 90 eurų.

Atsidėkite bent šiek tiek

Klausiate, ką daryti, jei negalite atsidėti tiek pinigų, kiek rekomenduojama ar kiek patys norėtumėte? Nesijaudinkite. Kaskart atsidėti bent truputį yra geriau nei nieko. Todėl jei 10 proc. taupymo scenarijus jūsų situacijai kol kas nėra tinkamas, pradėkite nuo 1 proc. Jei jūsų finansinė padėtis nėra tokia prasta, santaupoms skirkite 2, 3 ar 5 proc. savo mėnesinių pajamų. Tačiau mintyse visuomet turėkite 20 proc. tikslą ir pamažu jo siekite.  

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Investavimas – nuo ko pradėti?