Tyrimas atskleidė, jog lietuviai nėra linkę taupyti kalėdinėms dovanoms

Nuo 2016-ųjų metų net du kartus (iki 20 proc.) padaugėjo gyventojų, kurie vienai dovanai žada skirti 31–50 eurų. Tačiau remiantis „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atliktos apklausos rezultatais, didžiausia gyventojų dalis (24 proc.) šiemet visgi yra nusiteikusi vienai dovanai skirti nuo 11 iki 20 eurų. Tyrimas taip atskleidė, jog nors šių metų Kalėdoms gyventojai žada išleisti daugiau pinigų nei ankstesniais metais, tačiau šventinėms dovanoms netaupančiųjų skaičius išaugo – to nedaro net 54 proc. apklaustųjų.

„Viena vertus, galime pasidžiaugti, kad gyventojai optimistiškai vertina savo pajamas ir nemato reikalo šventėms rengtis iš anksto. Kita vertus, patirtis rodo, kad išlaidos dažnai būna didesnės nei tikimasi, tad po švenčių kai kurių gyventojų tikrai laukia finansinės pagirios“, – pabrėžia J. Cvilikienė.

Tyrimo duomenimis, iki švenčių likus 2–3 mėnesiams pinigų atsideda 10 proc. gyventojų, 17 proc. gyventojų taupyti pradeda likus mėnesiui iki švenčių. Daugiau nei prieš pusmetį pradedantys taupyti sako 3 proc. gyventojų, o 10 proc. teigia, kad nors ir netaupo, dovanas rengia iš anksto.

„Swedbank“ parengtas infografikas

Kaip sutaupyti netaupant?

Nors didesnioji dalis gyventojų nėra linkę iš anksto taupyti šventėms, sumažinti šventines išlaidas vis dar įmanoma. Tikrai verta pagalvoti apie tai, kad užuot įteikus dovanėles kiekvienam šeimos nariui ar draugui asmeniškai, galima organizuoti „slapto Kalėdų senelio“ burtų traukimą.

Pasak J. Cvilikienės, verta susidaryti sveikinamųjų sąrašą. Jei to dar nepadarėte, pravartu susitarti su artimaisiais ir draugais, kokią pinigų sumą šiais metais skirsite dovanoms.

„Įprasta manyti, kad kuo žmogus mums artimesnis, tuo didesnę pinigų sumą turėtume numatyti jo ar jos dovanai. Žinoma, dovanos patiems artimiausiems turėtų būti išties ypatingos, tačiau jų vertė – ne kainoje. Svarbiausia parodyti šiltą dėmesį ir skirti laiko buvimui drauge“, – sako J. Cvilikienė. 

Ji taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad prieššventiniu laikotarpiu internete suaktyvėja sukčiai, todėl perkant dovanas internetu reikia būti atidiems ir prekes rinktis ne pagal prekės nuolaidą ar žemą kainą. Apsipirkti rekomenduojama tik patikimose elektroninėse parduotuvėse prieš tai įsitikinus, kad liko pakankamai laiko dovanos atsiuntimui ar pristatymui.

Kokių dovanų tikisi lietuviai?

Remiantis apklausos rezultatais, labiausiai trokštama lietuvių dovana – pinigai arba parduotuvės dovanų čekis. Tokią dovaną sako norintys gauti 26 proc. šalies gyventojų. Kiek žemiau norimų dovanų sąraše yra kvepalai ir kosmetika (22 proc.).

Atliktas tyrimas taip pat atskleidė, jog žiemos šventės vis labiau tampa „elektroninės“ – nuo 2016-ųjų dvigubai (iki 18 proc.) padaugėjo sakančiųjų, jog Kalėdoms norėtų gauti išmanųjį įrenginį. Tokiai pačiai daliai gyventojų patiktų gauti kelionę ar jos nuolaidos kuponą.

Tarp mažiausiai gyventojų laukiamų dovanų yra virtuvės ar buitinė technika ir prekės automobiliui. O net 18 proc. respondentų sako nenorintys gauti materialių ar kokių nors dovanų apskritai.

Reprezentatyvų gyventojų nuomonės tyrimą „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto bendrovė „Spinter tyrimai“ 2019 m. lapkričio mėn. Tyrimo tikslinė auditorija: Lietuvos gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausti 1010 respondentų.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
More Stories
Būsto paskola – kas nulemia jos kainą?