Būsto paskola – kas nulemia jos kainą?

Daugeliu atvejų būsto paskola yra didžiausias ir reikšmingiausias finansinis gyvenimo sprendimas. Paskolos suma dažnai yra gąsdinanti ir sunkiai suvokiama, o ją grąžinti dažniausiai reikės metų metus. Visgi būsto paskolą apibrėžia keletas pagrindinių elementų, kuriuos išanalizavus nesunkiai galėsite palyginti skirtingų bankų pasiūlymus ir įvertinti, kuris pasiūlymas jums priimtiniausias.

Paskolos kaina

Paskolos kaina susideda iš keleto elementų. Visų pirma, tai – kintamoji paskolos palūkanų dalis, kuri Lietuvoje dažniausiai siejama su Euribor tarpbankinio skolinimo palūkanų norma. Visgi Euribor nepriklauso nei nuo paskolą imančio asmens, nei nuo banko, todėl didesnį dėmesį reikėtų kreipti į banko maržą.

Dažniausiai paskolos sutartyje fiksuojama, kiek visą paskolos laikotarpį jūs mokėsite palūkanų bankui už negrąžintą paskolos likutį. Paskolos marža yra savotiška paskolos kaina, kurią jūs sutinkate mokėti. Lyginant skirtingų bankų paskolos pasiūlymus, visų pirmą reikėtų lyginti paskolos maržas.

Kita dažnai užmirštama, bet labai svarbi paskolos dalis – tai administraciniai mokesčiai. Įprastai šiuos mokesčius bankai taiko pasirašant ar keičiant paskolos sąlygas, kartais taikomas mėnesinis ar metinis paskolos administravimo mokestis. Šie mokesčiai gali mažesnę paskolos maržą kompensuoti su kaupu ir bendroje sumoje paskolą aptarnauti tampa ženkliai brangiau, todėl lyginant skirtingus paskolų pasiūlymus derėtų palyginti ir Bendras kredito kainos metines normas (dažniausiai trumpinamas kaip BKKMN).

Kokios paskolos kainos galima tikėtis?

Paskolos kainą lemia įvairūs kriterijai. 2020 rudenį vidutinės paskolos palūkanos siekia 2,4%. Priklausomai nuo jūsų pajamų ir perkamo turto, jūs galite tikėtis šiek tiek geresnių arba blogesnių būsto paskolos sąlygų. 

Kadangi nemažą poveikį paskolos kainai turi atskirų bankų paskolų portfelio struktūra ir strategija, dažnai paskolos kaina priklauso ne vien nuo paskolą imančio asmens duomenų. Didžiausią įtaką paskolos kainai daro paskolos perkamo turto pobūdis ir paskolą imančio asmens pajamos ir jų stabilumas bei užtikrintumas.

Bankas gerokai palankiau vertina paskolas, kurios skirtos likvidaus turto įsigijimui. Nutikus nelaimei ir jums nebegalint vykdyti savo įsipareigojimų, bankas jausis daug geriau, kaip užstatą turėdamas būstą didžiajame mieste, nei vienkiemyje provincijoje.

Visgi dažniausiai didžiausią įtaką paskolos kainai daro jūsų finansinė padėtis. Perkant būstą norisi įsigyti kuo geresnį bei patogesnį. Dažnai būsto pirkimo biudžetą riboja turima pradinio įnašo suma – šiuo metu bankai privalo reikalauti ne mažesnio nei 15% pradinio įnašo. Jeigu galite sumokėti didesnį nei minimalus pradinis įnašas, galite tikėtis geresnės paskolos maržos.

Jūsų pajamos – taip pat labai svarbus paskolos kainą lemiantis faktorius. Bankas negali jums suteikti paskolos, jei paskolos aptarnavimui jūs išleidžiate daugiau nei 40% jūsų mėnesio pajamų. Jeigu jūs uždirbate 1000 Eur per mėnesį, bankas jums gali išduoti paskolą, kurios mėnesio įmoka bus ne didesnė nei 400 Eur. Jeigu paskolos aptarnavimui išleidžiate maksimalią leistiną sumą, tikėtina, kad paskolos marža augs. Jei paskolos aptarnavimas jums yra mažesnė našta, galite tikėtis mažesnių palūkanų.

Vertinant pajamas labai svarbu yra jų stabilumas. Padidėjus pajamoms dažnai pradedame galvoti apie didesnius pirkinius. Banko akimis staiga paaugusios pajamos taip pat staigiai gali ir sumažėti. Dažnai kintančios pajamos gali šiek tiek padidinti paskolos kainą.

Apibendrinant

Vidutinė būsto paskolos marža – 2,4%

Būsto paskolos kainą lemia:

  • Perkamas turtas – kuo lengviau jūsų turtas perkamas ar parduodamas (kuo didesnis turto likvidumas), tuo bankui priimtiniau
  • Pradinis įnašas – kuo didesnis, tuo geriau
  • Pajamos – kuo lengviau aptarnauti paskolą ir kuo pajamo stabilesnės, tuo geriau
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

More Stories
Vyrai, moterys ir pinigai. Kam geriau sekasi kontroliuoti finansus – vyrams ar moterims?